Wsparcie podczas epidemii
dla rodzica
Kryzys, który przeżywamy to dla nas wielka próba i wielkie wyzwanie. W naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań bez odpowiedzi, obaw i lęków. Trudno nam pogodzić się z izolacją i z tym, że w jednej chwili musieliśmy zupełnie „przemeblować” swoje życie. To też bardzo trudny czas dla naszych dzieci wyrwanych nagle ze swojego beztroskiego świata. Jak z nimi rozmawiać, jak wytłumaczyć co się dzieje, wreszcie jak pomóc zorganizować dzień tak, by był w nim czas i na naukę i na zabawę?
W tym miejscu proponuję Państwu materiały, które być może pomogą w rozwiązaniu niektórych trudnych sytuacji dotyczących dzieci, ale też podpowiedzą jak zadbać o samego siebie.
Proponuję Państwu również kontakt
Pedagog szkolny - tel. do szkoły 326430966
Można do mnie również napisać przez dziennik elektroniczny.
Jeśli mogę jakoś pomóc, doradzić, wesprzeć – proszę pisać!
……………………………………………………………………………………………….......
JAK ZORGANIZOWAĆ NAUKĘ ZDALNĄ W DOMU?
Pamiętajmy, że nie tylko my dorośli, ale i dzieci są przyzwyczajone do stałych obowiązków, planu dnia, reguł, granic – to daje poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym zaplanujmy dzień wspólnie z dzieckiem młodszym i starszym. Wyznaczmy konkretny czas na naukę i na przyjemności, ustalmy zadania, również związane z funkcjonowaniem domu, tak, aby dzień był, w miarę możliwości, dynamiczny i atrakcyjny. Zadbajmy o właściwą atmosferę, by nie zabrakło codziennej radości i uśmiechu, którym można rozładować stres i otaczające nas napięcie. Konieczność izolacji i wprowadzone ograniczenia, poza niepokojem, mogą rodzić w nas wszystkich dużo irytacji, złości.
To normalne! Nasze dziecko może buntować się i złościć przeciwko konieczności pozostawania w domu i zdalnej nauce. Warto wtedy cierpliwe tłumaczyć i motywować je do systematycznej pracy, nie zapominając o dostosowaniu oczekiwań do możliwości dziecka.
JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM I JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O EPIDEMII?
Zachęcam Państwa także do zapoznania się z bardzo wartościowym artykułem, w którym psycholog – dr Tomasz Srebnicki podpowiada jak radzić sobie z lękiem i jak rozmawiać z dziećmi o epidemii.
Z pewnością nieuniknioną staje się dzisiaj rozmowa z dzieckiem na temat koronawirusa. Polecam Państwu bajkę napisaną przez panią Dorotę Bródkę na trudny czas kwarantanny – posłuchajcie i jeżeli uznacie, że warto- włączcie ją swoim dzieciom (jest poniżej).
http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR2fxjfBZrePiTwP63QZ1nCA1dhalqvO8jXIRd6Uh0Q2RAbOp-HTCuguwS0
Pedagog szkolny