NASZE DZIAŁANIA PRACE UCZNIÓW DLA RODZICÓW GDZIE SZUKAĆ POMOCY? SZKOLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE MATERIAŁY EDUKACYJNE

Cyfrowobezpieczni

NASZE DZIAŁANIA

  

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego "Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia"

 

1. Wyjście do PiMBP w Olkuszu na warsztaty: "Netykieta czyli internetowy savoir-vivre"

 

   Dnia 6.10.2017 uczniowie kl. 6 i 7 z wychowawcami wybrali się do PiMBP w Olkuszu. Najpierw zostali oprowadzeni po bibliotece, wysłuchali informacji o możliwościach jakie oferuje, zostali zachęceni do korzystania z jej wielkich zasobów. Następnie wzięli udział w zajęciach „Netykieta czyli internetowy savoir-vivre”. Czy wypada podrywać sms-em? Stosować emotikony w korespondencji służbowej? Polubić wiadomość o czyjejś śmierci? Lista pytań dotyczących manier w świecie online wydłuża się szybciej niż lista odpowiedzi. Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły. Podczas zajęć wspólnie z prowadzącą wypracowali zasady etykiety:

1. Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz aby traktowali Ciebie.

2. Nie publikuj zbędnych komentarzy i informacji. Wiadomość o pogodzie na tablicy w serwie Facebook może tylko zirytować innych. W końcu wszyscy mamy okna.

3. Nie powielaj tych samych wiadomości. Duży spam może grozić zawieszeniem lub usunięciem konta (np. na Facebooku).

4. Emotikony są cudownym wynalazkiem. Dzięki nim możemy zasygnalizować swoje emocje w Internecie, bądź zasygnalizować, że jakiejś treści nie należy odczytywać w sposób dosłowny. Ich nadużywanie może być jednak denerwujące. Doskonale sprawdza się tu zasada złotego środka.

5. Pisanie z włączonym klawiszem capslock nie jest najlepszym pomysłem. Drukowane litery w Internecie oznaczają krzyk, a przecież nikt z nas nie lubi KIEDY PODNOSI SIĘ NA NIEGO GŁOS.

6. Nie wierz w żadne łańcuszki i nie przekazuj ich dalej. Nikt jeszcze nie umarł od klątwy laleczki Chucky.

7. Polskie znaki diakrytyczne odgrywają ogromną rolę w komunikacji. Czasem to samo słowo zapisane z polskimi ogonkami i bez nich może oznaczać zupełnie różne rzeczy.

8. Równie ważna jest poprawna interpunkcja. Dzięki niej unikniemy masy gaf, przecinki wpływają na zrozumienie wypowiedzi.

9. W przestrzeni Internetu obowiązują takie same zasady grzeczności jak w tradycyjnej korespondencji. Jeśli używasz zwrotów osobowych, zapisuj je wielką literą.

10. Szanuj prawo własności w sieci nie przywłaszczaj sobie cudzych treści (zdjęć, tekstów, itp.). Zawsze podawaj źródła.

11. Nie dodawaj do znajomych osób, których nie znasz, bądź z którymi pozostajesz w oficjalnych kontaktach. Przykładowo, zapraszanie nauczycieli na Facebooku może zostać przez nich uznane za duży nietakt.

 

Niezwykle ciekawie prowadzone warsztaty uaktywniły wszystkich uczniów, którzy bardzo chętnie uczestniczyli w

zadaniach dla nich przeznaczonych. Niestety czas szybko upłynął, a na pożegnanie uśmiechnięci ustawiliśmy się

do pamiątkowego zdjęcia.

 

 

  

 

 

2.Spektakl profilaktyczny "Moja komórka moim życiem" w wyk. grupy teatralnej BEST z Krakowa.

 

   Dnia 12.10.2017 r. uczniowie kl.  I-VII  obejrzeli spektakle profilaktyczne w wykonaniu grupy teatralnej BEST z 

Krakowa. Spektakl pt. „Moja komórka moim życiem” pokazał szkołę, ulicę, dom zawładnięte przez telefony komórkowe.

Jeśli potrafimy posługiwać się tymi urządzeniami z głową to powinno być bezpiecznie ale czy telefon w rękach

najmłodszych uczniów jest bezpieczny? Okazuje się, że to niebezpieczna broń, która może sprowadzić na młodego

człowieka wiele przykrych wydarzeń. Wysokie rachunki, wysyłanie smsów na portale dla dorosłych, nękanie kolegów i

koleżanek, nagrywanie filmów z udziałem osób trzecich w intymnych sytuacjach i rozpowszechnianie ich, problemy z

zachowaniem w szkole. Posługując się zabawnymi dialogami i tworząc często śmieszne sytuacje, aktorzy przekazali

bardzo istotne treści. Między innymi to, że komórka potrafi zdominować nasze życie, uzależnić, czy skłonić do wielu

czynów, których się potem żałuje. Niektórych z nich niestety często nie można naprawić, odwrócić. Należy więc

nauczyć się rozsądnie korzystać z komórki, tak by nie skrzywdzić ani siebie, ani nikogo innego.
 

Aktorzy w bardzo wciągający sposób pokazali konsekwencje, wynikające z przywiązania do telefonów komórkowych,

złego wykorzystania nowoczesnych technologii oraz niebezpieczeństw jakie czyhają na dzieci w Internecie.

Uczniowie wynieśli z przedstawienia nie tylko ważną naukę, ale także ważne ostrzeżenie na przyszłość.

 

 

 

 

3.Spektakl teatralny "W pustyni i w sieci" w MOK Olkusz w wykonaniu aktorów Teatru Edukacyjnego In-Art z Wrocławia.

 

 

     Uczniowie klas  IV – VII, którymi opiekowały się: Anna Górka, Paulina Kruczek, Katarzyna Suwalska, Janina Skipiała i Ewa Matusiak, oglądali spektakl ,,W pustyni i w sieci”. 

     Rafał- zapalony gracz komputerowy, pragnie dorównać Matiemu

Ula- siostra Rafała, uwielbia czytać książki

Mati-  mistrz każdej gry komputerowej

W grze komputerowej: Serce Sieci, Golum, Cyborg, Głos
Rafał przygotowuje się do szkolnego turnieju gry w "Quake'a". Zaniedbuje obowiązki domowe, nie pozwala siostrze korzystać z komputera. W domu psuje się ogrzewanie. Ula nie mogąc się doprosić brata, aby poszedł sprawdzić piec sama bierze się za naprawę. W wyniku wybuchu pary wodnej dziewczynka traci wzrok. Lekarze nie potrafią ocenić kiedy go odzyska. Ula nie chce robić sobie zaległości w szkole, więc mama nakazuje Rafałowi, aby czytał siostrze książki. Rafał robi to niechętnie. Chce grać, 
bowiem pragnie dorównać swojemu mistrzowi. Mati drwi z jego umiejętności nakazując, aby nie przejmował się siostrą tylko grał. Rafał popada w coraz większą frustrację w końcu decyduje, że nie weźmie udziału w rywalizacji. W noc przed turniejem zasypia przed komputerem. Nagle budzi go tajemniczy głos, głos komputera. Maszyna czując się ostatnio przez niego" zaniedbywana" proponuje Rafałowi udział w pewnej grze na końcu której czeka na niego nagroda-wzrok dla jego siostry. Jest tylko jeden warunek. Rafał ma pójść sam. Nie ma żadnej opcji, pomocy żadnego bonusa. Jest zdany tylko na siebie. Wciągnięty do komputera zmaga się z różnymi postaciami na kolejnych poziomach. To, że czytał Uli książki teraz bardzo mu się przydaje. Dzięki wiedzy literackiej pokonuje komputer. Ten jednak stawia przed nim jeszcze jedno zadanie. Na jednej szali jest wzrok dla siostry, a na drugiej cała wiedza komputerowa, rozwiązania każdej gry dzięki którym można stać się mistrzem. Rafał musi wybrać. Wybór okazuje się trudny. W końcu budzi się ze snu krzycząc, że wybiera oczy. Decyduje, że jednak pójdzie na turniej. Wygrywa. Nie cieszy się, bo ciągle myśli o swoim śnie. Zmieniając Uli opatrunek okazuje się, że dziewczynka odzyskała wzrok.

    „WYOBRAŹNIA JEST WAŻNIEJSZA OD WIEDZY”-  ta oto sentencja znanego nam wszystkim Einsteina była motywem przewodnim podczas realizacji tego spektaklu. Twórcy teatralni podjęli wyzwanie aby właśnie ten spektakl rozwijał w młodym widzu to, co najcenniejsze w życiu dorosłym – kreatywność. Kreatywność szeroko rozumianą w kontekście radzenia sobie w codziennym życiu naszego widza i uświadomienie, że w każdej sytuacji konfliktowej można znaleźć konstruktywne rozwiązanie. Spektakl ten cieszył się dużym zainteresowaniem i uznaniem wśród młodzieży o czym świadczyły gromkie brawa. Na spotkaniu z aktorami po spektaklu, na pytanie co młodzież chciałaby zmienić w przedstawieniu, odpowiedź brzmi, że nic. Tak więc jest to potwierdzenie, że reżyserowi udało się w przewrotny, znakomity sposób połączyć edukację z rozrywką.

 

 

 

4.Teatr Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa.

 

     17 listopada z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Renaty Nieć gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki  „Maska” z Krakowa. Klasy 6 i 7 uczestniczyły w warsztatach: „Przerwać wzorzec” o agresji, przemocy słownej i fizycznej. Agresja zazwyczaj kojarzona jest z agresywnymi czynami lub nagłaśnianymi przez media zdarzeniami. Potoczna jednak wiedza mówi, że także i słowa ranią. W pracy z dziećmi i młodzieżą, wszyscy uczestniczący w procesie wychowania i nauczania, słyszą czasami adresowane do siebie, albo wypowiadane jakby mimochodem obok siebie słowa będące zaczepką, prowokacją, aluzją, grą słowną, słowa agresywne. Decyzje o tym czy i jak zareagować podejmowane są w przysłowiowym ułamku sekundy. Padają odpowiedzi lepsze lub gorsze, czasami agresywne. Niekiedy bezradne. Niestety z coraz większą agresją można spotkać się nie tylko w realnym świecie, ale także w wirtualnej rzyczywistości. Cyberprzemoc, nękanie, zastraszanie, hejtowanie to przykłady agresji w sieci. Bardzo ważne jest, by umieć na taką przemoc reagować, zapobiegać jej, porozmawiać z dorosłymi.

Prowadzący poprzez mini wykłady połączone z prezentacją, gry interaktywne, pracę indywidualną i grupową wprowadzili uczniów w tematykę zajęć.

Celem warsztatów było ukazanie uczniom w jaki sposób można rozwiązywać konflikty, nabycie umiejętności radzenia sobie w przypadku agresji i przemocy, umiejętność dostrzegania agresywnych uczuć i ich wyrażanie. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się także, jakie konsekwencje mogą wynikać ze stosowania zachowań przemocowych.

 

 

5. Debata o bezpieczeństwie dla seniorów z gminy Olkusz

      Nasza szkoła była gospodarzem „Debaty o bezpieczeństwie” dla seniorów z gminy Olkusz. Na zaproszenie Małgorzaty Dachowskiej - dyrektora szkoły debatę poprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej w Olkuszu: asp. szt. Artur Czarnota - naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oraz st. asp. Marcin Adamek z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Dziękujemy!
Gości witali uczniowie klasy VI: Oliwia Białaś, Grzegorz Żak i Paweł Prządo.
Kawiarenka odbyła się 29 listopada 2017r. dzięki życzliwości:
Państwa Joanny i Rafała Ciślików właścicieli sklepu ABC
Państwa Iwony i Stanisława Gęgotków 
Pana Jerzego Jochymka właściciela piekarni „Złoty Róg”.

     Podczas spotkania poruszono niezwykle ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa seniorów.

             

           Prowadzący przedstawili prezentację dotyczącą bezpieczeństwa osób. Przedstawiono w niej strukturę miejscowej jednostki Policji, metody działania sprawców wobec osób starszych (m.in. oszustwa metodą na wnuczka, kradzieże kieszonkowe, internetowe), przepisy dotyczące ruchu pieszych z położeniem akcentu na elementy odblaskowe. Jednym z tematów spotkania były "Współczesne zagrożenia Internetu", "Nie dajmy szans przestępcom" oraz "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa". Podczas spotkania poruszono niezwykle ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa seniorów, w tym tematykę przestępstw internetowych. Omawiane zagadnienia dotyczyły m. in. pytań: Jak nie stać się ofiarą przestępstwa internetowego? Czy zakupy w sieci są bezpieczne? Odpowiedzi policjantów zawierały praktyczne podpowiedzi jak unikać zagrożenia ze strony oszustów, a także jak rozwiązywać problemy dnia codziennego. Funkcjonariusze omówili popularne sposoby wykorzystywane przez oszustów w sieci. Zwrócili uwagę między innymi na bezpieczeństwo podczas wirtualnych zakupów. Przekazali także informacje, na co zwrócić uwagę i co robić, aby nie stać się ich ofiarą.

 

6. Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

 

       06.02.18r. w ramach DBI w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów z klas 4-7. Koordynatorem akcji była pani Paulina Kruczek - nauczycielka matematyki.

Celem zajęć było zwiększenie świadomości problemu obrażania w sieci, prezentacja sposobów reagowania – ofiar oraz świadków, a także kształtowanie i promowanie postaw empatycznych oraz ukazanie, że szacunek to istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Zwrócenie uwagi na fakt, że brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w ozsypani m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią.

Uczestnicy spotkania obejrzeli filmiki, wykonali misje: rozwiązywali łamigłówki, rebusy, układali ozsypani wyrazowe, pracowali w grupach itp. 

W ramach obchodów DBI przeprowadzono konkurs plastyczny: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” oraz konkurs na najładniejszą rymowankę o bezpieczeństwie i kulturze w sieci dla chętnych uczniów klas 4-7. 

Uczniowie uczestniczący w zajęciach wykonali gazetkę na gablotę szkolną.

Ponadto lekcje informatyki i godzin wychowawczych również poruszały tę ważną tematykę.

Tematy warsztatów:

      Klasy 4a i 4b – Temat: 3…2…1…Start 

      Klasy 5 i 6 – Temat: Wizerunek on-line

      Klasa 7 – Temat: Przemoc rówieśnicza 

Warsztaty prowadziła pani Paulina Kruczek

 

 

          

 

 

7. Działania Samorządu Szkolnego

     Dnia 08.02.18 r. z inicjatywy pani Pauliny Kruczek i pani Katarzyny Curyło koleżanki reprezentujące Samorząd Szkolny: Alicja Białaś z kl. VII i Zuzanna Kaliś z kl. VI poprowadziły zajęcia: „Starsi uczą młodszych” – dla uczniów kl. 3. Ponadto młodsze dzieci otrzymały kolorowanki i gry, które wykorzystały podczas zajęć. Warsztaty prowadzone były według scenariusza "Zuźka, Tunio i Internet" przez wymienione uczennice pod opieką pani Katarzyny Curyło - opiekuna Samorządu Szkolnego.

 

  

 

 

8. Cykl zajęć w kl. 1 w ramach programu "Cyfrowobezpieczni"

       9 lutego br. kl. 1 rozpoczęła cykl zajęć w ramach projektu ,,Cyfrowobezpieczni". Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Filmy o Agatce stały się inspiracją do pogadanki oraz burzy mózgów na temat bezpieczeństwa w Internecie. Uzupełnieniem tematyki były kolorowanki i rebusy. Na kolejnych zajęciach komputerowych uczniowie obejrzeli pozostałe filmy i rozmawiali o tym, jak korzystać z Internetu jako o szansie zdobycia nowych informacji i bezpiecznym poznaniu nowych kolegów.

 

 

 

9. Spotkanie z dzielnicowym naszego osiedla.

     09.02.18r. na zaproszenie pani dyrektor, szkołę odwiedził p. Łukasz Zańko – dzielnicowy naszego osiedla, który opowiadał uczniom o bezpieczeństwie podczas ferii oraz o bezpieczeństwie w Internecie – czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Przypomniał o tym, aby pamiętać, że Internet, to nie tylko źródło informacji czy sposób na załatwienie ważnych dla nas spraw, ale także niesie on ze sobą wiele pułapek, a nasza niewiedza dotycząca metod, jakimi posługują się Internetowi przestępcy, może nas kosztować utratę danych lub pieniędzy, czy też narazić na niebezpieczeństwo nas lub naszych najbliższych.

  

 

 

10. Spotkanie z rodzicami - prelekcja "Bezpieczeństwo Cyfrowe dzieci i młodzieży"

 

     W dniu 15.03.2018 r. odbyło się spotkanie z rodzicami na sali gimnastycznej, podczas którego prowadząca p. Paulina Kruczek wygłosiła prelekcję dotyczącą zagadnień bezpieczeństwa w Internecie oraz zagrożeń korzystania z Internetu przez dzieci. Tematem spotkania było: „Bezpieczeństwo Cyfrowe dzieci i młodzieży”. Pani Kruczek omówiła następujące zagadnienia prezentacji:

Jak mądrze korzystać z sieci?

Jakie są zagrożenia dla uczniów w Internecie?

Czy zagrożenie jest realne?

Kontakt z obcymi osobami poznanymi w sieci

Niewłaściwe dla rozwoju dziecka treści

Wirusy i inne złośliwe oprogramowanie

Ergonomia korzystania z urządzeń cyfrowych

Naruszenie praw autorskich

Nieprawdziwe lub błędne informacje

Seksting

Cyberprzemoc

Finanse

Jakie są korzyści z Internetu dla uczniów?

Co mogą zrobić rodzice?

Projekt Cyfrowobezpieczni.pl

Na zakończenie spotkania uczennice z Samorządu Szkolnego rozdały rodzicom ulotki opracowane przez p. Paulinę Kruczek i wydane specjalnie na tę okazję. Rodzice obejrzeli również gazetki w gablocie poświęcone tej tematyce.

       

  

 

 

11. Teatrzyk profilaktyczny "Każdy z nas jest wyjątkowy"

 

        Profilaktyka przede wszystkim… W naszej szkole mówimy o cyfrowym bezpieczeństwie nie tylko podczas zajęć lekcyjnych. To wszystko, by uczniowie znali zagrożenia w sieci, z której korzystają na co dzień!

16.03.2018r. uczniowie obejrzeli teatrzyk profilaktyczny „Każdy z nas jest wyjątkowy” poświęcony tematyce tolerancji i akceptacji niepełnosprawności i dysfunkcji innych ludzi, a także odmiennych kultur czy narodowości. Poruszono w nim także ważny temat zagrożeń internetowych oraz poniesionych konsekwencji w tym zakresie. Uczniowie poznali zagrożenia w sieci, z której korzystają na co dzień. Dowiedzieli się o negatywnych skutkach używania smartfona i Internetu oraz konsekwencjach z tego tytułu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

12. Warsztaty w ramach Dnia Bezpieczeństwa Internetowego

     W dniu 21.03.2018 r.  odbyły się warsztaty w ramach działań związanych z konkursem "Jesteśmy cyfrowobezpieczni":

dla kl. IV-V: „Bezpieczeństwo ucznia w sieci, cyberprzemoc”

dla kl. VI-VII: "Odpowiedzialność karna"

organizowane przez  firmę „Pro-sens”. Tematem spotkania były „Internetowe dylematy” dotyczące profilaktyki cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Podczas zajęć otrzymaliśmy sporą dawkę informacji na temat:  internetu, jego powstania, niebezpiecznych programów, przestępstw popełnianych w sieci (m.in. nielegalny podsłuch, fałszerstwo komputerowe, spam, niszczenie dokumentów, obrażanie uczuć religijnych, szerzenie nienawiści na tle rasowym i etnicznym, przestępczość związana z pornografią w sieci, znieważenie, pomówienie, groźba karalna ochrony praw autorskich) oraz konsekwencji prawnych jakie ze sobą niosą. Na zakończenie  prowadzący omówił zjawisko netoholizmu czyli uzależnienia od Internetu (fazy uzależnienia, skutki psychologiczne, fizyczne i  społeczne oraz  przeciwdziałanie). 

   

 

13. Plakaty w ramach Dnia Bezpieczeństwa Internetowego

21.03.18 uczniowie wszystkich klas pod opieką wychowawców wykonali plakaty dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci, a swoje piękne prace zaprezentowali podczas spotkania na sali gimnastycznej. Uczniowie wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, a przedstawione prace zostały umieszczone w gablocie korytarzu.

 

Więcej zdjęć w galerii: http://sp6olkusz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=59 

 

14.  Podsumowanie dotychczasowych działań w ramach Dnia Bezpieczeństwa Internetowego

       21. Marca 2018r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu „Na południu Polski dbamy o czyste morze” oraz podsumowanie dotychczasowych działań w konkursie cyfrowobezpieczni wspólnie z p. Grzegorzem Cebo – Wiceprezesem PwiK w Olkuszu oraz p. Jerzym Kwaśniewskim – Radnym Rady Miejskiej.

W drugiej części spotkania Pani dyrektor podsumowała dotychczasowe działania w konkursie "Jesteśmy cyfrowobezpieczni" oraz zaprosiła cała społeczność szkolną wraz z przybyłymi gośćmi do wysłuchania prelekcji i obejrzenia prezentacji przygotowanej przez p. Paulinę Kruczek na temat „Cyberprzemocy”. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła naszym gościom ulotki informacyjne dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

              

 

15. Międzynarodowy Dzień Sportu z akcentem o Cyberprzemocy

        Dnia 06.04.18r. z okazji Światowego Dnia Sportu i Dnia Zdrowia zorganizowany został happening z akcentem o Cyberprzemocy, którego inicjatorkami były p. Małgorzata Dachowskia – dyrektor szkoły oraz p. Janina Skipiała – koordynatorka akcji. Młodzież z naszej szkoły przeszła ulicami osiedla Pomorzany niosąc transparenty dotyczące m.in. bezpieczeństwa w Internecie.

       

 

16. Scenariusze lekcji Cyfrowobezpieczni.pl

 

      W ramach projektu Cyfrowobezpieczni uczniowie każdej z klas I-VII wzięli udział w lekcjach, na których omawiano zagadnienia bezpieczeństwa w sieci z  wykorzystaniem materiałów instruktażowych dla szkół podstawowych ze strony Cyfrowobezpieczni.pl.

W roku 2017/2018 do szkoły podstawowej Nr 6 w Olkuszu uczęszcza 116 uczniów. W w/w lekcjach wzięło udział 112 uczniów, co stanowi 97% liczby uczniów szkoły.

W klasach I-III realizowano scenariusz „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami”, w kl. IV „Wiarygodność w sieci”, w kl. V i VI „Bezpieczeństwo własnego wizerunku”, a w kl. VII „Prawa autorskie”. Lekcje przeprowadził nauczyciel informatyki pani Joanna Szotek.

  

  

   

 

17. Komiksy

 

      Uczniowie klas IVa i VI na lekcjach języka polskiego i godzinach wychowawczych tworzyli komiksy na temat zagrożeń w sieci. Inicjatorką była p. Justyna Markiewicz. Historie obrazkowe wraz z dodanym tekstem, dotyczyły tematyki bezpieczeństwa w Internecie. 

 

18. Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

 

     Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? W jaki sposób uczeń może być bezpieczny w sieci? Na te i inne pytania uczniowie usłyszeli odpowiedź podczas warsztatów i prelekcji z zakresu przeciwdziałania Cyberprzemocy poprowadzonych przez p. Małgorzatę Głąb - edukatora projektu „cyfrowobezpieczni.pl”

 

      

Na koniec w spotkaniu z Panią Edukator uczestniczyli nauczyciele:

Szczegółowy opis znajduje się na stronie programu cyfrowobezpieczni.pl: https://www.cyfrowobezpieczni.pl/szkoly/2230-szkola-podstawowa-nr-6-im-fryderyka-chopina-w-olkuszu/cyberbezpieczenstwo-w-szkole/2439-szkolny-dzien-bezpieczenstwa-cyfrowego-w-szkole-podstawowej-nr-6-im-fryderyka-chopina-w-olkuszu

Serdecznie dziękujemy za ciekawe warsztaty.

19. Wizyta w Zespole Doskonalenia Zawodowego w Olkuszu 

 

       27 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy VI wybrali się na zajęcia do Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Olkuszu, w którym działa Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Mundurowe. Z uwagi na brak możliwości zaproszenia innej szkoły do udziału w obecnej edycji konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni" Szkoła Podstawowa nr 6 w Olkuszu w ramach współpracy z uczniami innej szkoły zachęciła ich do działań promujących zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych pośród społeczności szkolnej, a także rozwóju potrzebnych do tego kompetencji.

Nauczyciel naszej szkoły – pani Justyna Markiewicz, przeprowadziła zajęcia na temat hejtu i tego, jak cyberprzemoc widziana jest przez młodszą młodzież, a jak przez starszą. Uczniowie wymienili się spostrzeżeniami i zgodne stwierdzili, że ze zjawiskiem hejtu spotykają się niemal codziennie. Podczas zajęć poruszono także temat wizerunku w sieci oraz ochrony danych osobowych.

  

 

20. Akcja informacyjna w centum Rynku w Olkuszu.

     27. 04. 18r. w ramach akcji cyfrowo bezpieczni uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J. Markiewicz w centrum Olkusza roznosili ulotki informacyjne, przygotowane przez p. P. Kruczek, które mają za zadanie uświadamiać rodzicom, jakie zagrożenia czyhają w sieci na młodych użytkowników. Ulotki - zakładki dla rodziców w wersji doc przygotowały uczennice z Samorządu Szkolnego. Uczennice wspólnie wybrały główne zagadnienia przydatne dla rodziców:

Co mogą zrobić rodzice?

  • Nauczyć tego, co sami wiedzą
  •  Pokazać, jak bezpiecznie się poruszać po sieci
  • Okazywać zainteresowanie tym, co odkryło dziecko
  • Jeżeli dziecko zrobi coś niewłaściwego, rozmawiać i tłumaczyć na czym polegał błąd
  • Wspólnie uczyć się korzystać z sieci
  • Samemu poszerzać wiedzę

Złote zasady:

  • Niech komputer stoi we wspólnym miejscu
  •  Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci
  • Rozmawiaj z nim o tym
  • Nie bój się przyznać do niewiedzy
  • Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje
  • Naucz dziecko, by nie podawało swoich danych osobowych oraz, by nie opowiadało o rodzinie
  • Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy
  • Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie
  • W razie potrzeby szukaj pomocy i rady u specjalistów
  • Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

Ulotki te otrzymali także rodzice poczas zebrania z rodzicami.

  

 zakladka_cyfrowobezpieczni.docx

 

21. Plakaty w programach graficznych.

 

          Na lekcjach informatyki uczniowie kl. 4a i kl. 4b wykonali za pomocą programów graficznych plakaty na temat zagrożeń jakie mogą napotkać w Internecie. Wspólnie wybraliśmy najciekawsze prace, które zostały nagrodzone.

  

 

  

 

22. Pozostałe działania.

 

     Nauczyciele naszej szkoły w ciągu całego roku szkolnego starają się zgłębiać tajniki cyfrowego bezpieczeństwa. W związku z tym doskonalą się poprzez udział w kursach, szkoleniach, warsztatach dotyczących tego tematu. Większość nauczycieli ukończyła kurs e-learningowy w zakresie podstawowym "Jak zapewnić uczniowi bezpieczeństwo w Sieci?" Program kursu obejmował problematykę związaną z zagrożeniami najczęściej spotykanymi w Internecie i ze sposobami skutecznego im przeciwdziałania. Natomiast p. Szotek, jako główny koordynator akcji ukończyła powyższe szkolenie na poziomie rozszerzonym oraz szkolenie: Szkolny Mentor Cyberezpieczeństwa.

Ponadto w roku szkolnym 2017/2018 p. J. Markiewicz i p. P. Kruczek uczęszczają na spotkania sieci dla nauczycieliSieć współpracy - Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? - zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olkuszu. Dzięki temu mogą dzielić się z innymi nauczycielami nowościami, nowinkami, ciekawostkami o tej tematyce.

    Wspólne działania dyrektora i wszystkich nauczycieli mają na celu nie tylko jak najlepsze ukazanie uczniom, rodzicom, seniorom naszej społeczności problematyki tego ważnego tematu, sposobów radzenia sobie z cyberprzemocą, wskazania kierunków uzyskania pomocy, ale także pokazania, że przy umiejętnym i świadomym korzystaniu z Internetu może on być źródłem informacji, zdobywania wiedzy, nauki, inspiracji, poznawania świata.

Projekt iTeatr 

      iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony.

W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. 

13 grudnia 2017 r. z inicjatywy p. Pauliny Kruczek uczniowie kl. 3, 4A, 4B i 6 obejrzeli spektakl „Kopciuszek” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Pani Paulina przed przeprowadziła z uczniami pogadankę na temat pozytywnego wykorzystania Internetu, szczególnie w małych miejscowościach o trudniejszym dostępie do ośrodków kulturalnych. Dzieciom bardzo podobało się, że mogą być wirtualnie razem z widownią z całej Polski.

 

"Szóstka" inicjatorem I Konkursu Informatyczno-Ekologicznego

    W przedświąteczną środę  w Szkole Podstawowej nr 6 w Olkuszu odbyło się rozstrzygnięcie I Konkursu Informatyczno-Ekologicznego zorganizowanego wspólnie z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Do szkoły przybyło 12 finalistów spośród 46 uczestników wraz z opiekunami. Pan Grzegorz Cebo – wiceprezes Zarządu PWiK w Olkuszu wygłosił prelekcję na temat idei konkursu, odpowiadał na pytania gości i zaprosił również szkoły do współpracy. 

Programy komputerowe także są przydatne. Połączenie ekologi i informatyki? Czemu nie? Przykładem tego były piękne prace dzieci w programie MsPaint oraz prezentacje multimedialne w wykonaniu starszych uczniów.

Hasłem konkursu było: Woda to źródło życia, gdyż „jesteśmy tym co pijemy i jemy, jemy to co wyrośnie, wyrośnie takie jak gleba, gleba taka jak o nią dbamy i co do niej wyrzucamy”

W konkursie uczniowie ostatecznie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie klas I - IV mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną interpretującą hasło Konkursu z wykorzystaniem programu MsPaint, natomiast uczniowie klas V- VII przygotowali  prezentację multimedialną o tematyce ekologicznej.

W każdej z kategorii komisja konkursowa, w składzie której weszli przedstawiciele 3 szkół i PWiK, przyznała trzy nagrody i łącznie 6 wyróżnień. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, gdyż prace konkursowe prezentowały bardzo wysoki poziom merytoryczny, twórcze podejście do tematu i dużą wiedzę z zakresu informatyki.

W kategorii plastycznej nagrody zdobyli następujący uczniowie:

I miejsce Mateusz Rogóż z SP1 w Olkuszu

II miejsce Marta Jasik z SP6 w Olkuszu

III miejsce Tobiasz Kaliś z SP 6 w Olkuszu

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Amelia Barczyk z SP5 w Olkuszu, Weronika Stasiak z SP1 w Olkuszu,  Laura Dachowska z SP 6 w Olkuszu oraz Amelia Janczyk z SP Gorenice.

W kategorii prezentacji multimedialnej:

I miejsce zdobyła Natalia Bocianowska z SP6 w Olkuszu

II miejsce Krystian Kołataj z SP4 w Olkuszu

III miejsce Mateusz Ćwik z SP 5 w Olkuszu.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

Bartosz Żaba z SP Gorenice oraz Mateusz Jurga z SP 5  w Olkuszu.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe, słodkości oraz inne upominki ufundowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

Inicjatorem Konkursu jest Małgorzata Dachowska – dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Olkuszu, koordynatorem Anna Górka – nauczyciel tej szkoły oraz Pani Magdalena Kamionka – zastępca kierownika Wydziału ds. Osobowych – Biura Zarządu PWiK w Olkuszu.

     

 

Pokazujemy uczniom, że mobilność jest OK!

    W dniu 11.01.2018r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję "dotknąć nieba", a to wszystko za sprawą mobilnego planetarium, które naszą salę gimnastyczną zamieniło w obserwatorium nieba.

Niezwykłe projekcje galaktyki jako pozytywne aspekty korzystania z komputera. 

Podczas seansu w mobilnym planetarium uczniowie mieli okazję odbyć niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Pokazy takie dostarczają niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwalają rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość, uzupełnić przerabiany materiał, a wszystko niewielkim kosztem, bez konieczności wychodzenia ze szkoły.

Planetarium jest nowoczesnym narzędziem edukacji, ułatwiającym zrozumienie otaczającego nas kosmosu. Zajęcia zostały zróżnicowane pod względem merytorycznym i formy, dzięki temu dostosowane były do poziomu poszczególnych klas i omawianego na zajęciach materiału. To także niecodzienna i atrakcyjna forma rozrywki.

   

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Fryderyka Chopina w Olkuszu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Olkuszu
    Szkoła Podstawowa Nr 6 im.Fryderyka Chopina w Olkuszu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 2 w Olkuszu, ul.Długa 67, 32-300 Olkusz
  • (32) 6430966

Galeria zdjęć